Powrót

chociszewo kutschkau

Chociszewo(Kutschkau)

Miejscowość o średniowiecznej metryce, wzmiankowana w 1393 roku. Chociszewo stanowi typowy przykład wsi o owalnicowym charakterze zabudowy. Według opisów z ok. 1880 roku liczyło ono 1866 mórg ziemi, ok. 760 ha, w jego skład wchodziło 5 domów, 56 mieszkańców, z czego 14 było ewangelikami, a pozostali katolikami. Wspomina się także, że w tym czasie w obrębie folwarku mieszkało 18 analfabetów. W połowie lat 80. XIX wieku właścicielem dominium był przedstawiciel nietytułowanej rodziny, porucznik Karl Fuss, który w 1872 roku występuje również jako właściciel Smardzewa na terenie ówczesnego powiatu sulechowsko-świebodzińskiego. Byli oni właścicielami Smardzewa od 1853 roku. W Smardzewie niejaki Fritz Fuss zasłużył się renowacją zboru w 1911 roku. Z Choriszewa pochodził również Paul Fuss. Rodzina ta wzniosła w 1896 roku w obrębie folwarku, dwór mieszkalny oraz słabo dziś zachowane niewielkie założenie ogrodowo-parkowe. Piętrowy reprezentacyjny dwór posadowiony na osi północ-południe z ceramicznym dachem został wzniesiony w stylu eklektycznym łączącym w sobie cechy klasycystyczne i barokowe. W obrębie folwarku do dziś zachował się także kamienny spichlerz z 1800 roku. Na pałacu Chociszewskim, między dwoma oknami znajdowała się płaskorzeźba. Przedstawiała Matkę Boską z Dzieciątkiem Ale pewnego dnia przyjechali jacyś ludzie i powiedzieli, że zabierają ją do renowacji do Zielonej Góry. Później okazało się, że to byli oszuści i ukradli tą piękną płaskorzeźbę.

Druga wojna światowa okazała się tragiczna w skutkach dla dotychczasowych mieszkańców Chociszewa i całego powiatu międzyrzeckiego. W wyniku ucieczki spowodowanej ewakuacją przed zbliżającym się frontem, a następnie wypędzeń w czerwcu 1945 roku i wysiedleń w lipcu i sierpniu 1945 roku, ludność ta musiała przymusowo opuścić swoje miejsca zamieszkania. Natomiast napływ wysiedlanej ze wschodu ludności polskiej oraz przesiedleńców z Polski centralnej spowodował, że wieś Kutschkau stała się Chociszewem. Już na przełomie stycznia/lutego 1945 roku zaczęła się formować polska administracja. Pierwszym polskim sołtysem w Chociszewie został Wacław Dudek, który wziął udział w zebraniu organizacyjnym 8 lutego 1945 roku tzw. Starostwa Pogranicza w Dąbrówce Wielkiej.

Chociszewo Kutschkau pałac dwór nowa marchia gorzów Chociszewo Kutschkau pałac dwór nowa marchia gorzów Chociszewo Kutschkau pałac dwór nowa marchia gorzów Chociszewo Kutschkau pałac dwór nowa marchia gorzów Chociszewo Kutschkau pałac dwór nowa marchia gorzów Chociszewo Kutschkau pałac dwór nowa marchia gorzów Chociszewo Kutschkau pałac dwór nowa marchia gorzów Chociszewo Kutschkau pałac dwór nowa marchia gorzów Chociszewo Kutschkau pałac dwór nowa marchia gorzów Chociszewo Kutschkau pałac dwór nowa marchia gorzów Chociszewo Kutschkau pałac dwór nowa marchia gorzów Chociszewo Kutschkau pałac dwór nowa marchia gorzów Chociszewo Kutschkau pałac dwór nowa marchia gorzów Chociszewo Kutschkau pałac dwór nowa marchia gorzów Chociszewo Kutschkau pałac dwór nowa marchia gorzów


Pokaż widok na większej mapie