Powrót
Moczkowo(Tobelhof)Wieś położona 3 km na południowy zachód od Barlinka przy szosie do Gorzowa Wlkp. w pobliżu południowego krańca Jeziora Barlineckiego. Około 300 m na południe od jeziora bije z głębi ziemi źródełko "Boży Dar".
Niemiecka nazwa miejscowości pochodziła od nazwiska jej właściciela - Veita Tobela z Drezdenka, który otrzymał tutejszy folwark w 1577 roku od elektora Jana Jerzego za wierną służbę. Znaczyła tyle samo co "Dwór Tobela". W połowie XVII wieku, po wygaśnięciu tej linii rodu, dobra wróciły na własność skarbu państwa i były zarządzane przez urząd domeny państwowej w Karsku. W 1718 roku wymienia się tutaj tylko jeden łan ziemi wolnej od podatku, należący do owczarza. Wkrótce potem właścicielem tutejszych dóbr ziemskich była rodzina Dreyer. Od 1836 roku majątek należał do Johanna Friedricha Nestorffa. W połowie XIX wieku majątek obejmował 282 ha ziemi. Następnie stanowił własność miasta Barlinka, a częściowo został rozparcelowany na mniejsze gospodarstwa chłopskie. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku był Paul Schroder.
Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze: We wsi, w ramach dawnego folwarku zachował parterowy dwór nakryty mansardowym dachem, wzniesiony prawdopodobnie przed 1836 rokiem. Obiekt w okresie powojennym adaptowano na potrzeby szkoły. W miejscu zachodniego skrzydła dawnej rezydencji wzniesiono nowy, parterowy budynek, dłuższy aniżeli pierwotnie. Z założenia folwarcznego, formującego czworoboczny dziedziniec , zachowala się część budynków gospodarczych. Obok dworu znajduje się park krajobrazowy o powieżchni ok, 3.6 ha. założony prawdopodobnie w 1870 roku. Park położony jest na terenie falistym, opadającym w kierunku stawu. Drzewostan składa się głównie z gatunków rodzimych. Drzewa i krzewy występują pojedynczo lub w niewielkich skupiskach. W dawnym sadzie rosną olchy i wierzby płaczące. Na drzewostan parku składa się klon pospolity i jawor, kasztanowiec biały, jesion, grab i brzoza, robinia akacjowa i wiąz. W podszycie w niewielkim stopniu występuje śnieguliczka biała, tawuła wierzbolistna i bez lilak..
Pokaż widok na większej mapie