Powrót
Swadzim(Friederikenhof)
Osada położona jest w odległości ok. 10 km na zachód od Barlinka i 3 km na północny zachód od Dzikowa oraz 1 km od drogi z Dzikowa do Mostkowa. Najstarsza wzmianka dotycząca osady pochodzi dopiero z 1850 roku. Niemiecka nazwa znaczyła tyle co "Dwór Fryderyki". Początkowo tutejszy folwark znajdował się w ramach dóbr ziemskich z ośrodkiem w Dzikowie i był zarządzany przez administratora. Wkrótce majątek został sprzedany. Na początku XX wieku folwark był własnością dra Ericha Ramma z Dziedzic. W 1929 roku majątek był dzierżawiony.
Swadzim to typowa osada folwarczna Z zespołem budynków gospodarczych formujących czworoboczny dziedziniec wraz z dworem i parkiem krajobrazowym. Dwór został wybudowany pod koniec XIX wieku w technice murowanej jako parterowy, dziewięcioosiowy, poprzedzony gankiem i nakryty dachem naczółkowym. Budynek jest zamieszkany. Przy drodze dojazdowej do dworu zachowały się drzewa owocowe. Z zabudowań folwarcznych zachowało się kilka budynków gospodarczych, w tym jeden adaptowany w okresie powojennym na cele mieszkalne.
Z dworem powiązany jest park krajobrazowy o powierzchni 3,4 ha, założony w 2 połowie XIX wieku. Układ przestrzenny parku jest zatarty. Park położony jest na terenie równinnym i otoczony polami uprawnymi. Zachował się stary drzewostan składający się głównie z gatunków rodzimych. Występują graby, wiązy, klony pospolite, jawory i jesionolistne, lipy, buki, robinie, kasztanowce, brzozy, topole białe i czarne, świerki oraz ich samosiewy stanowiące podrost. Do bardziej okazałych drzew należą trzy buki o obwodach pni 248, 320, 390 cm, trzy lipy drobnolistne o obwodach pni 250, 310, 350 cm, trzy wiązy szypułkowe o obwodach pni 230, 440, 470 cm, a także dwie topole białe o obwodach pni 290, 380 cm. Pod okapem drzewostanu występują licznie samosiewy drzew i krzewów, które ściśle porastają całą powierzchnię parku.
Pokaż widok na większej mapie