Powrót
Tarnowo(Justinenhof) Zabudowę wsi stanowią wyłącznie budynki byłego PGR oraz zabudowania dworskie pochodzące z II połowy XIX wieku. W północnej części wsi znajduje się piękny dworek, niestety obecnie w bardzo złym stanie. Za dworkiem rozciąga się na obszarze 9 ha park podworski. Wiek starodrzewu ocenia się na 100 - 150 lat. Na szczególną uwagę zasługują takie drzewa jak: dąb (o obwodzie pnia 330 cm), klon srebrzysty (300), platan (250), jawor pięcioramienny (330), dąb czerwony (180), żywotnik zachodni (180).Osada podworska i popegeerowska, położona w pn. części gminy, w połowie drogi między Kierzkowem i Otanowem. Wioska zawsze związana z pow. myśliborskim. Przed 1945 r. była przysiółkiem w gminie Otanów. W latach 1945 - 54 majątek Tarnowo znajdował się prawdopodobnie w zbiorczej gminie Golenice, w latach 1955-72 w gromadzie Kierzków i wraz z nią wieś weszła w 1973 r. w skład gminy Golenice, którą w 1976 r. przyłączono do Myśliborza. W 1976 r. Tarnowo przypisano do soł. Jezierzyce. Później na powrót połączono Tarnowo z Otanowem.
Jeszcze na początku XIX w. był to tylko "otanowski folwark" [ Wutenowsche), w połowie XIX w. wymieniany już pod n. Justinenhof. Nazwa ta oznacza dosłownie dwór Justyny. Nazwa pol. nawiązuje do zaginionej wsi "Tarnowo", wspominanej w latach 1399-1495 jako Toren. W 1443 r. wspomniany został Eggerd von Sidow "thu den Tornen" w otoczeniu innych dziedziców z tej okolicy (o ile nie chodzi o Tarnów, gm. Lubiszyn, lub zaginione Tarnowo w gm. Krzęcin). Pozostałością tej wsi był wspomniany w 1564 r. las Tornowischen Busch oraz młyn zwany Tornowische Miihle (1564), Thaerensche, Theerensche (1809), później folwark Theerensche Miihle. W sąsiedztwie jezioro z rezerwatem torfowym Theren See, Theerenscher See, które w ślad za sugestią ks. Kozierowskiego nazwano Tchorzyno, zaś dawną osadę młyńską Tchórzynek. Biorąc pod uwagę XVI-wieczne zapisy, bliższa pierwotnej nazwie jest inna nazwa jeziora Tarnowskie. Ten źródłosłów uszanowano proponując nazwę majątku T.arnowo. Nazwa o charakterze topograficznym, o genezie podobnej do Tarnowa Podgórnego. Początek osadzie dał folwark, który powstał nie później niż na przełomie XVIII/ XIX w. na gruntach majątku Otanów. Był to zapewne folwark Wutenowsche. wspomniany w 1809 r. "pod wsią Otanów, w lesie bukowym, tuż koło Thaerensche Muhle". Ów młyn zaś, choć należał do majątku w Derczewie, też znajdował się "pod Otanowem, w lesie bukowym Oba majątki należały wówczas zresztą do prezydenta rejencji von Enckevorta. Folwark Tarnowo usamodzielnił się w 1822 r., kiedy Otanów i Tarnowo zyskały odrębnych właścicieli. Tarnowo należało do Wilhelma Schlutera, który gospodarzył jeszcze w 1850 r. W 1927 r. Tarnowo wraz z folwarkami Tchórzynek oraz Rustikalbes. [chyba chodzi o wiejską posiadłość] w Załężu w sąsiednim pow. pyrzyckim należał do dr. R. Brosiena, tajnego radcy handlowego w
Mannheim.
Po 1945 r. majątek znacjonalizowano i przekazano w gestię PGR. W końcu lat 70. była tu ferma Zakładu Rolnego Otanów (Myśliborski Kombinat Rolny), który zlikwidowano
w 1 poł. lat 90. Założenie dworsko-folwarczne z poł. XIX w. stanowi trzon zabudowy wsi. Budynki gospodarcze folwarku zlokalizowano wokół obszernego podwórza, który od pn. zamyka piętrowy dworek, a za nim rozległy park (9 ha) ze stawem, urządzony w stylu angielskim, ciągnący się aż do lasu. Drzewa (dęby, klony srebrzyste, platany, jawory pięcioramienne), których wiek odpowiada założeniu parku. Sam dworek, opuszczony, znajdował się w 1997 r. w złym stanie. Przy drodze prowadzącej z folwarku w kierunku pd. ciągną się domy mieszkalne robotników rolnych. Majątek nie stanowił odrębnego okręgu dworskiego. Administracyjnie zawsze związany z gminą Otanów.
W poł. XIX w. majątek obejmował 1248 mórg, czyli 318,6 ha, w tym 183,8 ha gruntów ornych (58%) i 30,6 ha łąk (9,6%). W okresie międzywojennym powierzchnia całego majątku (z folwarkami) wynosiła 540 ha, w tym 410 ha gruntów ornych (76%) i 61 ha łąk (11.3%).
Gospodarstwo specjalizowało się w produkcji mleczarskiej i hodowli świń. W końcu lat 20. w majątku hodowano 40 koni, 175 sztuk bydła, w tym 60 krów, 500 owiec i 350 Świn. Była to mleczarnia produkująca mleko w proszku.
Pokaż widok na większej mapie